Happy Kids, Happy World. - wywiad z Michałem Juzoniem twórcą akcji

Happy Kids, Happy World. - wywiad z Michałem Juzoniem twórcą akcji

Published

Agnieszka prowadzi szkołę od 15 lat, Michał jest dyrektorem regionalnym Helen Doron English na Pomorzu. Dzięki temu mają kontakt do 5 tysięcy dzieci i ich rodzin. Postanowili skorzystać z tego że mają kontakt z tak dużą społecznością i zrobić razem coś więcej dla dzieci i dla świata.)

Skąd pomysł na tego typu akcję?

Pomysł na akcję narodził się w naszych głowach spontanicznie, obserwujemy dzieci, które otaczają nas w szkołach, widzimy jak się zachowują. Dzieciaki – to normalne – mają swoje problemy. Trudności z komunikacją, ze zrozumieniem skomplikowanego i pędzącego naprzód świata. Na przerwach zamiast rozmawiać z rówieśnikami wyciągają komórki czy tablety. Wciąż mam w pamięci czas, kiedy sam jako dziecko zmagałem się z „dziwnością świata i dorosłych”. Dzisiaj możemy wrócić do tamtych doświadczeń z dzieciństwa, zrozumieć co nasze dzieci czują i spróbować im ułatwić wejście w czas edukacji i w zawiłe relacje ze światem. Jak to zrobić? Będąc rodzicem chcę zadbać o fajne otoczenie mojego dziecka, o jego zdrowe odżywianie, o to żeby miało odpowiednią ilość ruchu. Żeby uczyło się w jak najmniej opresyjnym systemie... Oczywiście, podstawą tego, aby nasze dzieci były szczęśliwe, jest zadbanie o nasze własne osobiste szczęście. Ha! Tym właśnie chcemy się podzielić z innymi rodzicami…

Rozumiem, że akcja potrwa jakiś czas?

Tak, chcemy ją prowadzić przez kolejne dwa lata. Będzie o zdrowym żywieniu, komunikacji bez przemocy, alternatywnej edukacji, będą warsztaty, nauka, konkursy. Całkowicie opcjonalnie i dla chętnych. Mamy szansę podzielić się z innymi ludźmi ciekawymi informacjami. Inni dyrektorzy szkół HDE przyklasnęli naszemu pomysłowi. Wszystkim nam jest bliska idea, że nasze szkoły oferują coś więcej niż samą naukę języka angielskiego.

Jesteś autorem zarówno słów, jak i muzyki do piosenki przewodniej Happy Kids Happy World. Masz jakieś wcześniejsze doświadczenia muzyczne?

Tak, śpiewam i gram na gitarze. Agnieszka też dużo śpiewa. W naszych życiu jest dużo muzyki. Kochamy proces twórczy w ogóle. Bliskie jest nam to, co mówi Helen Doron – „Daj dziecku angielski, trochę muzyki i matematyki, a będzie znakomicie wyposażone na życie”.      

Uważam, że znajdowanie w sobie talentów i podążanie za nimi jest wspaniałą rzeczą dla każdego człowieka. Każdy z nas ma jakiś swój talent - do muzyki, do słowa, do malowania, rzeźbienia, sportu, do kreowania przestrzeni, ogrodu, talent aktorski, dar uczenia... Można wymieniać bez końca. Wierzę, że gdybyśmy wszyscy dzielili się naszymi zdolnościami to świat byłby wolny od frustracji i konfliktów.

Jak dzieci reagowały na sam tekst? Otwierały się w jakiś sposób? Czy udział w tym projekcie zmienił jakoś ich relacje?

Dzieci śpiewały z wielką pasją, ale to co mnie najbardziej zaskoczyło, to reakcje rodziców na tekst piosenki. Niektórzy byli mocno poruszeni. Mówili nam, że piosenka dała im do myślenia i że wybierają się z dzieciakami na łąkę pobrykać razem. Mam nadzieję, że nasza piosenka zainspiruje dorosłych do tego, aby zatrzymali się na chwilę i dostrzegli że najcenniejszą rzeczą jaką mogą dać swoim dzieciom to czas, i to ten spędzony wspólnie.

Share

Related Stories
Happy Kids, Happy World. Tato i Mamo musicie się zatrzymać!

ago

Szczęśliwe dzieci, szczęśliwy świat - słyszymy w refrenie utworu promującego projekt, który ruszył na Pomorzu. Dzieci i dorośli, razem w jednej piosence rozpowszechniają receptę na szczęśliwe dzieciństwo.
5 sposobów na...

ago

Jak stymulować mózg malucha, tak aby ułatwić mu rozwój fizyczny i poznawczy? Poznaj pięć łatwych sposobów, które przygotują je do nauki w przyszłości. 
Już 30 tysięcy najmłodszych Polaków rocznie uczy się angielskiego metodą Helen Doron

ago

Polscy rodzice, chcąc wykorzystać dziecięcy potencjał do przyswajania języków, coraz chętniej wysyłają swoje pociechy do szkół językowych, zanim jeszcze w pełni opanują ojczystą mowę. Jednak wiele osób wciąż uważa, że nauka na wczesnym etapie rozwoju jest dla dzieci obciążeniem. Zapominają, że maluchy uczą się świata nieustannie – w sposób naturalny i mimowolny. Tę niezwykłą właściwość ludzkiego umysłu wykorzystują twórcy przyjaznych dzieciom metod nauczania. Z klas wyrzuca się ławki i tablice, by zrobić przestrzeń do gier i zabaw.
Dzień Dziecka inny niż wszystkie

ago

Każdego roku zastanawiamy się co podarować albo gdzie zabrać swoje pociechy w dniu ich święta. Czy to ma być wyjazd do najlepszego parku rozrywki, nowy telefon, kolejny zestaw lego, ogromny pluszowy miś, a może najnowocześniejszy dron? A gdyby tak tym razem ‘sprezentować
Check your inbox for a subscription confirmation email.
By confirming your subscription you will receive the latest content published on this website and consent to your information being securely processed and stored.